YK BAŞKANIMIZ ARDA ATAOĞLU, ÇALAR SAAT PROGRAMINDA İNMAİL KÜÇÜKKAYA 'NIN KONUĞU OLDU

Yönetim Kurulu Başkanımız Arda ATAOĞLUİsmail KÜÇÜKKAYA 'nın sunduğu FOX, Çalar Saat programına konuk oldu. Arda ATAOĞLU 'nun yaptığı açıklamaların satır başları şu şekilde oldu;

"Ülkemiz son günlerde Corona salgını ile topyekûn bir mücadele içerisinde ve bu mücadelede kişisel koruyucu donanımlara ihtiyaç var, ancak bu donanımlara ulaşamıyoruz. Türkiye İş Güvenliği İş Adamları Derneği bu ürünlerin ithalatını ve üretimini yapan firmaların oluşturduğu bir çatı dernek. 

Yaşanan kaos ortamında ve oluşan fahiş fiyatlarda, 2019 yılı başında uygulamaya konulan yeni kayıt sisteminin de bir nebze payı var zira bu kayıt sistemi neticesinde kişisel koruyucu donanımların ithalatı hemen hemen imkansız hale getirilmiştir. Bu ürünlerin sanayide çalışan milyonlarca işçi kardeşimize, sağlık çalışanlarımıza ve münferit bireyler olarak bizlere ulaşmasında pay sahibi olan bir çok distribütör firma ticari faaliyetlerini durdurma noktasına gelmiştir. Oluşan bu boşluk ve yerli ürüne olan bağımlılık neticesinde maalesef sektör dışından, teknik bilgiden yoksun bir çok firma sektöre giriş yapmış, maske tedarik ederek fahiş fiyatlarla piyasaya maske sürmeye başlamışlardır. 

Devletimiz 6331 sayılı yasa ile kişisel koruyucu donanımların kullanılmasını zorunlu tutmakla beraber yine devletimiz ithalat politikası gereği kişisel koruyucu donanımların ithalatına engel olmaktadır. Bizler bu yanlıştan dönülmesi gerektiğine inanıyoruz. İthalatın önündeki engel olan ITKIB Kayıt Sisteminden kişisel koruyucu donanımların muaf tutulmasını istiyoruz. Ek olarak yaşanan bu kaos ortamında, kişisel koruyucu donanımların ithalatında alınan yüksek vergilerin geçici bir süre dahi olsa indirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

İthal ürünlerin piyasaya tekrar gelmesiyle beraber fiyat dengesi oluşacak ve ürün noksanlığı ortadan kalkacaktır. Seksen milyon vatandaşımızın kaderi fırsatçı firmaların elinden kurtulacaktır."

ARDA ATAOĞLU

TİGİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI

 

Copyright 2016 TİGİAD - Türkiye İş Güvenliği İş Adamları Derneği